Apple Passbook Nedir Nasıl Kullanılır

1105

Apple Passbook Nedir? Nasıl Kullanılır?

Apple Passbook veya iOS cihazlarındaki artık Wallet adıyla geçen uygulama kısaca bilet ve kuponlarınızı organize etmenize yaramaktadır. Apple Passbook ile iPhone ve iPod Touch gibi cihazlarda kuponlarınızı, hediye kartlarını, uçuş ve yolculuk biletlerinizi, sinema biletlerinizi depolayabileceğiniz kolayca organize edebilirsiniz.

Benzer uygulama olan Google’ın Wallet’ına benzetilen sistem Google Wallet’ten farklı olarak NFC gibi teknolojileri kullanarak ödeme yapma imkanı sunmuyor ancak biletlerinizin kaybolması ihtimaline karşın sizi sürekli olarak koruyor. Passbook’un bir diğer güzel özelliği de kullanacağız biletin yeri ve zamanına ulaştığınızda otomatik olarak kilit ekranı içerisinde belirmesi. Çok kullanışlı bir uygulama olmasına karşın malesef Türkiye’de bu uygulamayı destekleyen firma sayısı çok az. Şuan için Wallet’a destek sunan Türkiye firmaları ne yazık ki oldukça sınırlı ve popüler işletmelerin bir çoğu Wallet kullanımı için destek sunmuyor. Yine de ABD ve birçok Avrupa ülkesinde Wallet oldukça yaygın hale gelen ve muhtemelen yakın zamanda tüm dünyayla birlikte Türkiye’ye de sıçrayabilecek olan bir teknoloji olarak görünüyor.

 

Apple Passbook Nedir? Nasıl Kullanılır? Apple Passbook

Sistem gereksinimleri
iOS 6 veya sonrasını kullanan iPhone veya iPod touch

Kart ekleme
Passbook’a aşağıdaki gibi çeşitli yollardan kart ekleyebilirsiniz:
Passbook özellikli uygulamalar: Bilet satın aldığınızda, bir uçuş için check-in yaptığınızda veya bir iOS uygulaması aracılığıyla bir kart eklediğinizde, uygulama Passbook’a bir kart eklemenizi önerir ya da ister. Aygıtınıza yönelik Passbook özellikli uygulamaların listesini görüntülemek için Passbook’taki Hoş Geldiniz kartını seçin ve “Passbook Uygulamaları”na dokunun. Ayrıca şu bağlantıya dokunarak veya tıklayarak listeyi iTunes Store’da da görüntüleyebilirsiniz:
Mail veya Mesajlar: Kartlar e-posta veya Mesajlar üzerinden ilişik veya bağlantı olarak gönderilebilir ve üzerine dokunarak veya tıklayarak Passbook’a eklenebilir. Örnek: Uçuşunuzu onaylayan e-postada uçuş kartınız Passbook özellikli bir ilişik olarak gönderilebilir.
Web tarayıcı: Kartlar ayrıca web sitelerinde veya web postalarında ilişik veya bağlantı şeklinde bulunabilir. Bu bağlantıların üzerine dokunarak veya tıklayarak Passbook’a ekleyebilirsiniz.
Barkod tarayıcı*: Kameranızla barkodu tarayarak kart ekleyebilirsiniz. Passbook kartında Kodu Tara’ya dokunun ve kameranızı barkoda doğru tutun. Not: Passbook yalnızca kart bilgilerini içeren 2B barkodları tarayabilir.
Kartları Paylaşma*: Mesajlar, E-posta ve AirDrop uygulamalarını kullanarak, karttaki paylaş simgesini tıklayıp bir kartı paylaşabilirsiniz.
Not: Kartın, biletin veya hizmetin Passbook ile çalışabilmesi için satıcının Passbook özellikli kart, barkod veya iOS uygulaması oluşturması gerekir. Kartı, bileti veya diğer hizmeti Passbook’a ekleme seçeneğini görmüyorsanız, Passbook kartlarını desteklediğini doğrulamak için satıcı ile iletişim kurun.
Kartları kullanma
Bazı kartlar saat veya konum temelli bilgiler içerir. Bu kartlar uygun yer ve zamanda otomatik olarak görünebilir. Örneğin havaalanına vardığınızda uçuş kartınız görüntülenir. Kartı görüntüleyip taratmak için aygıtınızın kilidini açın.

Kartınız Kilitli ekranda görünmüyorsa Passbook’a gidin ve taratmak için burada kartınızı seçin. Şu durumlarda kartlar otomatik olarak görüntülenmez:
Konum Servisleri etkin değilse
Bu kart için “Kilitli Ekranda Göster” seçeneği kapatılmışsa
Satıcı bu özelliği desteklemiyorsa
Passbook ayrıca bildirimler göndererek hediye kartınız yeniden yüklendiğinde veya doldurulduğunda ya da uçuş saatiniz veya kapınız değiştiğinde sizi bilgilendirir.
Kart ayarlarını yapma
Ayarları ve kart üzerindeki ek bilgileri görmek için bilgi simgesine dokunun.

Bilgi ekranından şunları yapabilirsiniz:
Kartları silme
Kartı güncellemek için “Yenilemek için Çek” işlemi yapma
Bu kartla ilişkili uygulamayı açma veya yükleme
Ayarları yapılandırma:
Otomatik Güncellemeler
Kilitli Ekranda Göster
Bilgi ekranı, bir sorun olması durumunda kart sağlayıcı için kayıt bilgileri gibi, kart ile ilgili diğer yararlı bilgileri de gösterebilir.

Not: Kodu Tara ve Passbook Uygulamaları seçenekleri olan saptanmış Passbook kartını silemezsiniz.

* Bu özellik iOS 7 veya sonrasını gerektirir.
Kart güncellenmiyor

Bir kart beklendiği gibi güncellenmiyorsa aşağıdakileri deneyin:
Etkin bir Internet bağlantınız olduğundan emin olun.
Kart üzerindeki bilgi simgesine dokunun ve son güncelleme zamanını kontrol edin.
Son zamanlarda güncellenmemişse ya da güncelleme doğru gözükmüyorsa, kartı güncellemek için “yenilemek için çek” işlemi yapabilirsiniz.
Otomatik Güncellemeleri açın.
Hala beklendiği gibi güncellenmiyorsa, Passbook’tan çıkmayı ve yeniden açmayı deneyin. Kart hala hatalıysa, sağlayıcı firmaya ya da satıcısına başvurun.
iCloud

Passbook kartlarınızı birden fazla aygıtta güncel tutmak için iCloud’u kullanabilir. iCloud’u kullanıyorsanız bu özellik saptanmış olarak açıktır, ancak kartlar diğer aygıtlarınızda gözükmüyorsa aşağıdakileri deneyin:
Ayarlar > iCloud’a dokunun.
Passbook’un açık olduğunu doğrulayın.
Not: Bu, Belge ve Veriler’i de açar.
Etkin bir Internet bağlantınız olduğundan emin olun. Bir Wi-Fi bağlantınız yoksa, hücresel ağlar üzerinden güncellemek için Belge ve Veriler’de hücresel veriyi etkinleştirmeniz gerekebilir.
Sorun devam ederse aşağıdaki ek adımları deneyin:
Ayarlar > iCloud’a dokunun ve Passbook’u kapayın.
Aygıtınızı yeniden başlatın.
Ayarlar > iCloud’a dokunun ve Passbook’u açın.
OS X Mountain Lion

OS X Mountain Lion v10.8.2 veya sonrasında, Mac’inizde iCloud hesabınızla oturum açtığınızda kartları Safari ve Mail uygulamalarından Passbook’a ekleyebilirsiniz:
Safari ile kart ekleme
Kartı görmek için görüntülediğiniz web sayfasındaki bağlantıyı tıklayın.
Kartı Passbook’a eklemek için karttaki “Passbook’a Ekle” seçeneğini tıklayın.
Kartı önceden Passbook’a eklediyseniz “Passbook’a Ekle” yerine Bitti düğmesi görüntülenir. Mevcut kartla ilgili bir güncelleme varsa Güncelle düğmesi görünmelidir.
Mail ile kart ekleme
Bir veya daha fazla kartı görüntülemek için e-postanın başlık kısmındaki düğmeyi tıklayın.
Kartı Passbook’a eklemek için karttaki “Passbook’a Ekle” seçeneğini tıklayın.
Kartı önceden eklediyseniz ancak içeriği değiştiyse “Passbook’a Ekle” yerine Güncelle düğmesi görüntülenir.
Not: Kartlar, .pkpass uzantısını kullanır.
Kilitli ekran ve Bildirimler

Kart beklendiği şekilde Kilitli ekranınızda görünmüyorsa şu adımları deneyin:
Kartın üzerindeki bilgi simgesine dokunun ve “Kilitli Ekranda Göster” seçiminin açık olduğundan emin olun.
Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’ne dokunun. Konum Servisleri’nin ve Passbook’un açık olduğundan emin olun.
Not: Konum servislerinden en iyi performans Wi-Fi etkinleştirildiğinde alınır. Konum servisleri hakkında daha fazla bilgi edinin.
Kart çok sık Kilitli ekranda görünüyorsa;

Bu özelliği belirli bir kart için kapatabilirsiniz. Bu, Passbook’unuzdaki bir kartı kullanan bir konumun yakınında yaşıyor ya da çalışıyorsanız yararlı olabilir.
Bildirimleri kapatma

Kart üzerindeki bilgi simgesine dokunun ve “Kilitli Ekranda Göster” özelliğini kapatın.
Passbook kart güncellemeleri olduğunu veya kart sunan bir yerin yakınında olduğunuzu bilmenizi sağlamak için bildirimler görüntüleyebilir. Örneğin, uçuşunuzun kapısı veya saati değiştiğinde veya bulunduğunuz konumda bir kupon veya indirim varsa Passbook sizi bilgilendirebilir.
Ayarlar > Bildirim Merkezi’ne dokunun.

Bildirim Merkezi’nde Passbook’un olduğundan ve Uyarılar veya Başlık bildirim türünün seçili olduğundan emin olun.

Apple Passbook Nedir? Nasıl Kullanılır? Apple Passbook