Apple Otomobil Yatırımlarını Resmen Açıkladı!

155

Apple için araba üretme fikri yeni değil ancak bir süredir bu konuyla ilgilenip ilgilenmediklerine dair soru işaretleri mevcuttu. Özellikle sürücüsüz otomobiller konusunda şirketin yapacağı açıklama dört gözle bekleniyordu. Ve nihayet beklenen gerçekleşti.

Cupertino merkezli teknoloji şirketi yakın tarihlerde iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile gündem olmuştu. Çıkardığı son iPhone modelleri ile kullanıcıların ilgisini çeken Apple’ın sonraki hamleleri merakla bekleniyordu.

Otomobil dünyasının ise bu aralar oldukça hareketli olduğunu söylemek mümkün. Tesla, Ford gibi ünlü markalar sürekli olarak yeni haberlerle gündeme geliyorlar. Elektrikli ve sürücüsüz otomobil çalışmaları her geçen gün farklı bir boyut kazanıyor.

Tüm bunlar yaşanırken Apple’ın da boş durmadığını yapılan açıklamadan anlıyoruz. Bir ara söylentiler durmuş, şirketin otomobil üretmekten vazgeçtiği düşünülmüştü. Amerikan Taşımacılık İdaresine yazılan bir mektup ise tam tersi bir durumu ortaya çıkardı.

Apple şirketi tarafından hazırlanan ve Amerikan Taşımacılık İdaresine gönderilen mektubun detaylarında taşımacılık ve potansiyel otomatik sistem yatırımları yer alıyordu. Yani firma yalnızca otomobil üretmekle kalmak istemiyor. Bununla beraber mektupta taşımacılık gibi farklı alanlar konusunda yapılacak yatırımların heyecanından da bahsediliyor.

apple-sign-dark

Apple firmasının düşüncelerini içeren mektupta ayrıca otomatik taşımacılığın toplumsal fayda sağlaması açısından çok önemli olduğunun altı çiziliyor.

Uzun zamandır Apple ve otomobil kelimeleri yan yana kullanılıyordu ancak kesin bir şey söylenemiyordu. Şirket cephesinden resmi bir açıklama gelmediği için tüm söylenenler birer iddia olmaktan öteye geçmiyordu. Mektup bir anlamda her şeyi açıklığa kavuşturdu ve nihayet Apple’ın planlarını öğrenmemizi sağladı.

Google, Tesla ve Ford gibi önemli markaların sürücüsüz otomobil çalışmalarında önemli aşamalar kaydettiği biliniyor. 2021 yılını kendi geliştirdiği sürücüsüz otomobili yollara çıkarmak için seçen Ford cephesinden Apple’ın benzer bir düşünceye sahip olduğu açıklaması gelmişti.

Henüz ortaya netleşmiş bir şeyler çıkmadı ancak Cupertino merkezli şirket yine de temkinli davranıyor. Bunu şimdiden apple.car ve apple.auto gibi internet sitesi domain adreslerini almasından anlayabiliyoruz. Böylelikle şirketin ne kadar kararlı olduğunu bir kez daha görüyoruz.

Yakın gelecekte Apple’a ait otomobilleri yollarda görebileceğiz. Bakalım tasarım ve özellik anlamında şirket ne gibi yeniliklerle karşımıza çıkacak?

Kaynak:Ntv.com.tr