Apple Ve Nokia Arasındaki Gerilim Artıyor!

162

Apple ve Nokia arasındaki mücadele bu yılda devam edecek gibi görünüyor çünkü gelen haberler yeni hamlelerin yolda olduğuna hatta gerçekleşmeye başladığına işaret ediyor. Dünyanın yakından tanıdığı ve tercih ettiği iki markayı karşı karşıya getiren patent davası bu defa farklı bir adım ile gündeme geldi. İşte detaylar.

Merkezi Kaliforniya ABD’de bulunan Apple bugüne dek hem projeleri hem de ürünleri ile adını sıkça duyurmuş bir şirket. Finlandiya’nın önde gelen markalarından olan Nokia ise bir döneme damga vurmuş, telefon sektöründe üst sıralarda yer almayı başarmıştı. Ancak son zamanlarda suskunluğu koruyordu. Ta ki yeniden geri dönüş yapmaya karar verene ve adı Apple ile anılmaya başlayana dek. Peki, bu iki şirketin alıp veremediği ne?

Geride kalan süreç içerisinde Nokia Amerika Birleşik Devletleri ile Almanya’da patent ihlali gerekçesiyle Apple’a dava açmış, haberlere konu olmuştu. Öyle ki yeni dava konularının yolda olduğuna ilişkin bilgilerde mevcuttu. Tabi bu durumun ardından Apple cephesi de sessiz kalmadı ve karşı atağa geçti.

ecosysteme

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, Nokia’nın sahibi olduğu Withings markasına yönelik bir karar aldı ve markaya ait ürünlerin kendi online mağazasında gerçekleştirilen satışlarını durdurdu.

Withings markasını yakından bakalım: Nokia’nın 192 milyon dolar karşılığında satın alarak bünyesine kattığı marka dijital baskül, giyilebilir teknoloji ürünleri vb sağlık odaklı cihazlar ile biliniyor. Apple’ın kararı da Withings’e yönelik oldu ve ürünlerin online alışveriş mağazasındaki satışlarını durdurdu. Yani Apple’ın online mağazalarında Withings ürünleri bundan sonra yer almayacak.

Her ne kadar bu haber şaşkınlık oluştursa da geçmişe dönüp bakıldığında benzer bir adımın atılmış olduğu görülebilir zira daha öncede Beats ile Bose arasında yaşanan anlaşmazlık sonucu aynı hamlelere başvurulmuştu.

Nokia’nın Apple’a karşı hem Almanya hem de Amerika Birleşik Devletlerini içine alan patent ihlali davasını açması gündemi meşgul etmişti. Hatta Nokia tarafından Apple’a yönelik yeni davaların açılması için hazırlıkların yapıldığına ilişkin bilgiler gelmişti. Teknoloji sektörünün iki devi arasında yaşanan bu gerilimin ne şekilde sonuçlanacağı, taraflar arasında nelerin yaşanacağı ise merak konusu.

 

Kaynak:mediatrend.com.tr