Apple Logosu ve Alan Turing

Apple Logosu ve Alan Turing… Öncelikle size bilinen en ünlü şehir efsanelerinden birini anlatayım. Birkaç bilgisayar dehası adam bir garajda toplanmış daha önce yapılmamış bir masaüstü bilgisayar yapmaya çalışıyorlardı ve sonunda da yaptılar. Bilgisayarları vardı, bu bilgisayarın bir adı vardı ama bir logoları yoktu. Ne yapalım nasıl yapalım derken dünyadaki ilk bilgisayarı yapan kişi sayılan Alan Turing akıllarına geldi. Zaten hepsi Turing hayranıydı. Sonunda Turing’e saygı gösterisi olarak bir ısırık alınmış elma şeklinde bir logo yaparak günümüzün en büyük şirketlerinden biri olan Apple logosu ortaya çıktı. Bu adamlar Turing’in bilgisayarlara ve kodlamaya olan katkılarından haberdarlardı ve ona ithafen logolarını bir ısırık alınmış elma şeklinde seçtiler. Ve böylece bütün telefonların, bilgisayarların ve iPod’ların arkasında bulunan meşhur Apple logosu ortaya çıktı.

Peki acaba gerçekten böyle mi oldu?

Öncelikle Alan Turing 20. yüzyılın en büyük matematikçilerinden biridir ve bilgisayar bilimlerinin, yapay zekanın babası sayılır fakat buna rağmen çoğumuzun çok geç duyduğu ya da belki de hiç duymadığı bir isimdir.

Alan Turing Kimdir? yazımızı okumak isteyebilirsiniz…

Peki Alan Turing ve Apple logosunun bağlantısı nedir? Alan Turing 1954 senesinde siyanürlü bir elmadan ısırdıktan sonra evinde öldü. Cesedi bulunduğunda bir sandalyede oturmuş ve yanındaki taburede bir ısırık aldığı elması bulunuyordu. Çok uzun süre bunun bir intihar olduğu varsayıldı. Bunun içinde haklı sebepler vardı. Öncelikle kendisi eşcinseldi ve bunu itiraf etmişti. O zamanlar yasaya aykırı olan eşcinsel ilişkide bulunduğunu itiraf ettikten sonra İngiliz Devleti’nce kimyasal hadım cezası almıştı. Sonradan ortaya atılan bir teoriye göre ise deneylerinde ihmalci olduğu bilinen Turing’in yanlışlıkla siyanür soluması veya elmayı siyanür birikintisine değdirmesi sonrası yanlışlıkla öldüğü şeklindedir. Başka bir teori ise İngiliz Güvenlik Güçlerinin’nin onu bildiği sırları düşmana vermesi konusunda ki korkuları ve eşcinsel olması yüzünden öldürdüğü şeklindedir.

Hangi teori olursa olsun Turing’in yanı başında yarısı yenmiş bir elmanın bulunduğu gerçeği hâlâ geçerliliğini devam ettirmektedir. İşte garajdaki bir kaç adam bu hikayeden yola çıkarak Alan Turing’e saygılarını göstermek için logolarını bu şekilde yapmıştır.

Fakat hikaye her ne kadar güzel olsa da, logoyu tasarlayan tasarımcı tasarımcı Rob Janoff’a göre her şey sadece şehir efsanesi. 2009 yılında verdiği bir demeçte “Bununla hiçbir alâkası yok, bu sadece muhteşem bir şehir efsanesi” demiştir. Rob Janoff Apple logosundaki ısırığın tek bir pratik amaca hizmet ettiğini söyledi. Ölçek ısırığın boyutu, şeklin bir elma olduğunu gösteriyordu. Ayrıca Apple logosu Newton’un başına düşen elma veya Havva’nın yasak meyveyi ısırmasıyla da hiç bir alakası yoktur demiştir. Bu açıklama tüm teorileri çürütmüştür.

Rob Janoff bir başka soru üzerine ilk Apple logosu üzerindeki renklerin ise Apple II’de kullanılan renkli monitörü temsil ettiğini açıklamıştır.

Aktör Stephen Fry bir keresinde Steve Jobs’a meşhur logonun Turing’e ithafen mi tasarlandığını sorduğunda, Jobs şu şekilde yanıtladı: “Tanrım, keşke öyle olsaydı.”