Apple İle Nokia Patent Yüzünden Karşı Karşıya!

207

Teknoloji dünyasında gün geçmiyor ki yeni bir gelişme daha yaşanmasın. İki dev şirket arasında başlayan bir anlaşmazlık haberi daha geldi ve bu kez konunun muhatapları Apple ile Nokia oldu. Patent savaşı şeklinde başlayan sorunun nasıl çözüleceği merak konusu.

Cupertino merkezli teknoloji şirketi Apple geliştirdiği akıllı telefonlar ile piyasanın nabzını tutmaya, kullanıcıların ilgisini çekerek popülerliğini artırmaya devam ediyor. Buna karşılık Finlandiya’nın dev şirketlerinden biri olan Nokia’da eski parlak günlerine dönmenin hesaplarını yapıyor. Nokia bir zamanların en çok tercih edilen markalarından biriydi ve uzun süredir sessizliğini koruyordu. Tam geri dönüş için hazırlıklara başlamışlardı ki Apple ile yaşanan patent krizi gündeme oturdu.

Apple ile Nokia arasında patlak veren patent krizi sektörün iki önemli ismini yeniden karşı karşıya getirdi. Ntv.com.tr sitesindeki haberin detaylarında Apple’ın Çarşamba günü Amerika Birleşik Devletlerinin Kaliforniya eyaletinde yaptığı başvuru yer aldı. Konu ise bir hayli ilginç. Apple’ın iddiası Nokia’ya gereken patent ödemeleri yapıldığı halde karşılığında üçüncü parti şirketler aracılığıyla patentler için fahiş fiyat istenmesi yönündeydi.

Nokia_2

Bu önemli iddia karşısında Nokia’da sessiz kalmadı ve ABD ile Almanya üzerinden yaptığı başvurularda iPhone modelleri ile ilgili bazı detaylardan bahsedildi. Nokia cephesi, iPhone modellerinde kendisine ait teknolojilerin kullanıldığını dolayısıyla zararın karşılanması gerektiğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri ve Finlandiya’nın iki dev şirketi olan Apple ile Nokia’yı karşı karşıya getiren patent krizinin nasıl çözümleneceği bilinmiyor. İlerleyen dönemde tazminat davalarına dair haberlerin gelmesi ihtimali üzerine yorumlar yapılıyor.

Geçmişe bakıldığında iki şirketin bir kez daha anlaşmazlık yaşadığı görülüyor. Bundan önce gerçekleşen sorunlu dönem Apple’ın Nokia’ya 720 milyon dolar ödemesi sonucunda atlatılmıştı.

Finlandiya merkezli teknoloji şirketi Nokia bir süredir haberlere konu oluyor. Sessizliğini bozmaya karar veren şirketin akıllı telefon piyasasına dönüş yapmak için hazırlandığı biliniyor. Amiral gemisine ait detaylar henüz belli değil. Merakla beklenen cihaz üzerinde Nokia’nın çalışmalarına devam ettiği görülüyor. Apple, Samsung, LG ve Lenovo gibi markaların piyasaya sürdüğü modellere karşı Nokia’nın nasıl bir hamle yapacağını bekleyip göreceğiz.