Apple İçin İki Önemli İsim: Steve Jobs & Tim Cook

270

Günümüzün akıllı telefon sektöründe en çok kar eden şirketlerinden biri olan Apple bir dönem Apple Computer Inc. adıyla piyasada yerini almıştı. Cupertino merkezli şirket Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından 1 Nisan 1976’da kuruldu, o günden bu zamana gelene kadar pek çok sorun atlattı ve sektörün öncü isimlerinden biri olmayı başardı. Kurucusu Steve Jobs olan şirketin şu anki CEO görevini yürüten kişi Tim Cook. Peki, Apple için son derece önemli olan bu iki insanın hayatları nasıl?

Öncelikle Apple hakkında kısa bir bilgi sunalım. Çok uluslu şirket olarak tanımlanan Apple akıllı telefon, tablet, kişisel bilgisayar ve bilgisayar yazılımı gibi pek çok alanda faaliyet göstermeye devam ediyor. Özellikle iPhone akıllı telefon modelleriyle gündeme gelen şirketin iPad ve Apple Watch gibi ilgi çeken pek çok ürünü de bulunuyor.

og

Kurucularından biri olan Steve Jobs ilk işe başladığında Steve Wozniak ile beraber 1970’li yıllarda ilk kişisel bilgisayarı geliştirmeyi başarmıştı. 1985 yılında yönetimde çıkan anlaşmazlıklar onu bir süre için şirketten uzaklaştırmıştı ancak bu ayrılık uzun sürmemiş 1997 yılında tekrar bir araya gelmişlerdi. Elbette CEO görevini yürüten Jobs’ın farklı planları bulunuyordu ki bunlardan bir tanesi iMac olmuştu. Ne yazık ki 2004 tarihinde pankreas kanseri olduğunu öğrenmişti. Başarılarıyla anılan Jobs 5 Ekim 2011 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Daha sonra şirkette CEO görevini yürütmesi için Tim Cook geldi ve yeni bir dönem başladı. 24 Ağustos 2011’de Apple için çalışmalarına başlayan Cook, Nike firmasının da yönetim kurulunda yer alıyordu. Tim Cook bir dönem IBM’nin kişisel bilgisayar bölümünde görev yapmış, Kuzey Amerika Lojistiğinden sorumlu direktör olmuştur.

Auburn Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği okumuş ve ardından Duke Üniversitesinde MBA eğitimi almıştır. Steve Jobs’ın sağlık sorunlarıyla görevden ayrılmasının ardından CEO olarak Apple için yola devam eden Cook o günden beri şirkette çalışmalarını sürdürmekte. 1960 doğumlu olan Cook, fitness ile yakından ilgileniyor ve doğa yürüyüşlerini, bisiklet sürmeyi aksatmıyor. Oldukça sıkı bir şekilde şirket işlerini yürüten Tim Cook, Apple’a ilk olarak Mart 1998 tarihinde adım atmıştı.