Apple ‘Güvenlik’ İle Yeniden Gündemde!

183

Teknoloji sektöründe öne çıkan konulardan birisi hiç şüphesiz güvenlik. Kullanıcıların gizliliğini korumak adına şirketler tarafından çeşitli önlemlerin alındığı biliniyor. Dev firmalar arasında yaşanan rekabet gizlilik konusunda da mevcut ki bazılarının ismi daha fazla anılıyor. Bunlardan bir tanesi teknoloji devi Apple. Kullanıcıların gizliliği söz konusu olduğunda oldukça titiz davranan şirket hakkında çıkan son haber ise ilginç.

Güvenlik denildiği zaman Apple’da akan sular duruyor desek yeri var ancak son haber bu konuda soru işaretlerine neden olabilir zira iOS’a gelecek iCloud Analytics özelliğinin kullanıcıların çeşitli verileri toplayacağı ve bunun sonucunda da Siri gibi servislerin daha iyi bir konuma getirileceği söyleniyor.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi şirketler arasındaki rekabet çok yönlü olarak devam ediyor. Buna bir örnek olarak Apple’ın CEO’su olan Tim Cook’un açıklamasını verebiliriz. Cook, Silikon Vadisi şirketlerini eleştirerek kişisel verileri kullanıp para kazanmak istemediklerini belirtmişti. Şimdi ise durum değişecek gibi görünüyor.

images

Tabi konuyla ilgili Apple’dan bir açıklama var. Şirket akıllı servisler ile güçlü gizliliğin bir arada olacağını ifade ediyor. iOS 10.3 beta sürümü ile birlikte gizlilik ayarlarında iCloud hesabındaki verilerin analiz edilmesi için bir izin isteniyor. Akıllı özelliklerin geliştirilmesi adına istenen izin kapsamında e-postalar, dosyalar, takvimler, notlar, fotoğraflar, şifre senkronizasyonu, iTunes ve Find My iPhone yer alıyor.

iCloud Analytics & Privacy” bölümünde özelliğe dair kişisel verilerin gizliliğine etki etmediği yönünde bir açıklama mevcut. Güvenliğe önem veren Apple şirketinin gizlilik konusunda güven veriyor ancak kullanıcıların bu konuya nasıl karşılık vereceğini ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Son olarak Apple ve güvenlik ile ilgili uzun süre haberlere konu olan olayı hatırlayalım. Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanan bir olayın ardından FBI ve Apple karşı karşıya gelmişti. FBI iPhone şifresinin kırılmasını talep etmiş ancak şirket buna karşı çıkmıştı. Mahkeme kararları gizlilik ihlali konusunda yorumları da beraberinde getirmişti. Teknoloji dünyasının yakından takip ettiği davada Apple’ı destekleyen şirketler olmuştu. Bakalım bundan sonraki süreçte Apple ve güvenlik kavramı ile ilgili ne gibi haberler gelecek?

 

kaynak:donanımhaber