Apple Güvenliğe Fazlasıyla Önem Veriyor

204

Apple şirketi kurulduğu günden bu yana başarılı hamleler yapmaya çalışarak ve çoğu zamanda bunu başararak yoluna devam etmiş şirketlerden birisi. Kullanıcılar için fonksiyonel ürün geliştirme konusunda bir hayli titiz davranan şirket güvenliğe de aynı ölçüde önem veriyor.

Gerek şifreleme yöntemleri gerekse şirket politikaları kapsamında gizliliğe son derece önem veriliyor. Peki, Apple kullanıcılarına neler vaat ediyor?

iCloud ve Apple Pay sıklıkla kullanılan servislerinden biri olunca güvenlik haliyle ön plana çıkıyor. Apple ise bu konuda oldukça ciddi. Geliştirilen yazılımlar, donanımlar ve diğer hizmetler kapsamlı bir şekilde değerlendirme altına alınarak sürekli olarak yenileniyor. Dolayısıyla cihazlardaki güvenlikte aynı ölçüde gelişmeye devam ediyor.

Apple ID hesap bilgileri iki aşamalı doğrulama ile korunuyor. iCloud’da da aynı şekilde depolanan verilerin korunması sağlanıyor.

Şirket kullanıcıları ile arasındaki bağa çok önem veriyor. Kişisel bilgileri ne için kullandıklarını ise “daha iyi bir deneyim sunmak” olarak açıklıyor. Elbette bu durumu bireylerin kendi istedikleri şekilde yönetebilme olanağı da mevcut. Bilgi paylaşımını durdurmak isteyenler için gerekli imkanlar sağlanıyor.

iphone_5_apple_logo_macbook_heroÜzerinde çalışılan yazılımlar ve hizmetlerin daima kullanıcıların daha iyi cihazlarla buluşmasını sağlamak için geliştirildiğini vurgulayan Apple kişisel bilgileri asla para kazanmanın bir yolu olarak görmediklerinin altını çiziyor.

Tim Cook’un düşünceleri ise konuyla ilgili gayet net. Devlet kurumlarıyla birlikte çalışmadıklarını belirten Cook sunuculara erişilmesine izin vermediklerini, bundan sonrada izin vermeyeceklerini ifade ediyor.

Tamda bu noktada geçtiğimiz aylarda gündemi fazlasıyla meşgul eden bir olaydan örnek verebiliriz. FBI ve Apple arasında yaşanan şifre krizi mahkemeye taşınmış sonunda ise teknoloji şirketi haklı bulunmuştu. İşte o olayın detayları;

San Bernardino’da 14 kişiyi öldüren Syed Rizwan Farook’un iPhone kilidinin açılmasını isteyen FBI Apple’dan yardım talep etmişti. Ancak şirket yetkilileri bunun kullanıcıların gözünde gizlilik endişesi doğuracağı gerekçesiyle reddetmişti. Brooklyn mahkemesi Apple’ı haklı bulmuş, şirketi zorlayarak bilgilere ulaşılmasını doğru bulmamıştı. Ancak bu örnek bir karar teşkil etmiyordu. Yine de Apple’ın kararı netti ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ile Twitter CEO’su Jack Dorsey şirketin kararını doğru bulduklarını açıklamıştı.