Apple En Çok Kazanan Şirket Oldu!

219

Telefon sektöründe yaşanan gelişmeler son zamanlarda oldukça dikkat çekici hale geldi. Öyle ki büyük şirketlerin yanı sıra yeni çıkış yaptı sayılan isimler dahi bugünkü piyasada yerlerini almış durumdalar. İşte son zamanlarda artış gösteren o rakamlar!

Telefon üreticileri arasında kuşkusuz son dönemin en gözde isimleri Apple ve Samsung. Apple geçtiğimiz aylarda satışa sürdüğü iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile iyi bir çıkış yakaladı diyebiliriz. Kablosuz kulaklık olarak tanıtılan henüz piyasaya sürülmese de şimdiden ilgi odağı haline gelen Airpods’larda şirketin adının sıklıkla gündemde kalmasını sağlıyor.

Samsung ise bir ara Note 7 kriziyle gündeme oturmuştu. Patlayan ya da bataryayla ilgili çeşitli sorunlara neden olan Note 7 büyük umutlarla raflardaki yerini almıştı ancak şirket açıklamasına göre tamamının toplanmasına ve imha edilmesine karar verildiği duyurulmuştu. Bu durumun şirketi büyük ölçüde etkilediği açıklanan raporlarda göze çarptı. Peki, listenin zirvesinde kim var ve onu kimler takip ediyor?

open_graph_logo

Sorunun ilk cevabı şaşırtıcı değil çünkü en üstte Apple yer alıyor. Her ne kadar Tim Cook cephesi yeni ürün geliştirerek piyasaya sürmesi hususunda yönetim tarafından sıkıştırılsa da telefon sektöründeki en büyük payı yine Apple’ın hanesine yazdırdığı görülüyor. Toplamda 8,5 milyar doların sahibi olan şirket üstünlüğünü korumaya devam ettiğini açıkça gösterdi. Pazardaki karın %91’ini elinde bulunduran Apple geliştirdiği telefonlarla iOS işletim sistemine yakın olanların daima ilgisini çekmeye devam edecek gibi duruyor.

Apple’dan sonra ikinci sırayı Çinli şirket Huawei alıyor. 200 milyon dolarlık kazancıyla listenin zirvesindeki isme yakın olan Huawei’nin karı ise %2,4. Şirket son zamanlarda ürettiği telefonlarla birçok haberin konusu olmayı başarmıştı.

Üçüncü sıraya baktığımızda yine Çin merkezli Vivo şirketini görüyoruz. Huawei ile aynı oranda gelire sahip olan şirketin toplam karı %2,2 şeklinde açıklandı.

Dördüncü sırada da yine Çin’den bir isim bulunuyor. OPPO firmasının kazancıda 200 milyon dolar ve toplam karı Vivo ile aynı yani %2,2.

Apple bazı dönemlerde sıkıntılı durumlarla karşı karşıya kalsa da satışlarını başarıyla devam ettirdiğini son dönem için açıklanan raporlardaki rakamlar ile kanıtlamış oldu.