Apple Davayı Kaybetti!

154

Teknoloji şirketleri arasında yaşanan rekabet bazen mahkeme salonlarına taşınabiliyor. Apple ve Samsung arasında yaşanan dava sürecinin yanı sıra başka örneklerde tarihte mevcut ancak bu haberimizin konusunu bir vatandaşın Apple’a karşı verdiği hukuk mücadelesi oluşturuyor.

Danimarka’da yaşayan David Lysgaard isimli vatandaş bundan beş yıl önce Apple mağazasına gitmiş ve bir adet iPhone 4 model akıllı telefon satın almıştı. 2011 yılında aldığı telefonun bozulduğunu söyleyerek bir yıl sonra şirketle iletişime geçen Lysgaard cevap beklemeye başladı. Apple satılan telefonun bozuk olduğunu kabul etti. Ve Lysgaard’a yeni bir telefon iPhone 4 model akıllı telefonu verdi. Ne olduysa ondan sonra oldu.

Apple’ın ‘remanufactured‘ adını verdiği (kullanılmış bir telefonu yenilendiğinde bu ifadeyi kullanıyor) telefon David Lysgaard tarafından kabul edilmedi. Şirketle olan görüşmelerde istediği sonuca ulaşamayan David Lysgaard durumu mahkemeye taşımaya karar verdi.

2011 yılından bu yana devam eden davadan çıkacak sonuç merakla bekleniyordu ve sonunda açıklandı. Mahkeme Lysgaard’ı haklı bularak davayı vatandaşın lehine sonuçlandırdı. Şimdi Apple David Lysgaard’a ya yeni bir telefon verecek ya da ücret iadesi yapacak.

MC839_AV3

Danimarka’da yaşanan bu olay bir süredir gündeme geliyor ve David Lysgaard’ın kazandığı davanın ilerleyen zamanlarda emsal karar teşkil edeceği söyleniyor.

Apple son olarak geçtiğimiz günlerde Samsung’la arasındaki dava ile haberlere konu olmuştu. Yine 2011 yılında başlayan süreç Apple’ın Güney Koreli şirketi patent ihlali yaptığı gerekçesiyle suçlaması sonucunda mahkeme salonlarına taşınmıştı. İlk etapta Samsung’un 399 milyon dolar ödemesine karar verilmiş ancak Samsung’un itirazı üzerine konu yeniden değerlendirilmeye alınmıştı. Anayasa Mahkemesi yargıcı tarafından yapılan açıklamada çok parçalı teknoloji ürünleri için tazminat ödenmesi gerekiyorsa bunun ürünün parçaları üzerinden yapılması gerektiği belirtilmişti.

Federal mahkemeye iletilen dava yeniden görüşülecek ve yaygın olan görüşe göre Samsung 399 milyon dolardan daha az bir tazminat ödemesi yapacak. Patent ihlali yaptığı gerekçesiyle Apple’ın mahkemede karşısına çıkan Samsung yaptığı itiraz ile davayı kendi lehine çevirmiş görünüyor. Yıllardır devam eden bu davanın sonucu da hem taraflar hem de teknoloji ile ilgilenen herkes tarafından merakla bekleniyor.