Apple Çin ‘de Sansürlendi

423

Apple Çin ‘de Sansürlendi

Çin Halk Cumhuriyeti ABD menşeli teknoloji devlerine yönelik yaptırımlarına bir yenisini daha ekledi.

The New York Times’ın aktardığı habere göre Çin Hükümeti Apple’ın ülke sınırları içerisinde iBooks ve iTunes Film servisleri üzerinden film ve e-kitap satışı yapmasını yasakladı.

Aalınan kararın sebebi hakkında resmi bir açıklama gelmezken Şubat ayında Hükümet tarafından çevrimiçi yayıncılık pazarına yönelik getirilen ve mevcut kısıtlamaları daha arttıran yeni düzenlemeyle bağlantılı olması muhtemel.

Apple’ın evi ABD ile birlikte küresel çapta en büyük iki pazarından birisi olan Çin pazarına verdiği önem de oldukça büyük. Çin pazarına ilk olarak 2008 yılında Bejing’de açtığı mağaza ile giriş yapan Apple o günden beri yatırımlarını hız kesmeden devam ettiriyor

iPhone 6 ile birlikte Çin de iPhone’ların ilk satışa sunulduğu ülkeler arasındaki yerini almıştı. Apple’ın mobil ödeme servisi Apple Pay ve müzik servisi Apple Music de Çin de faaliyete geçti ki halihazırda da herhangi bir erişim sıkıntısı olmadan çalışmayı sürdürüyor.

Dediğimiz gibi resmi bir açıklama olmadığı akibetin ne olacağı henüz meçhul ancak Apple’ın konuya ilişkin açıklamasında ifade ettiği Çin deki kullanıcılarımıza yeniden kitap ve film sunmayı umuyoruz.  cümlesinden hareketle sorunun bir şekilde çözülmesinin de muhtemel olduğunu söylemek mümkün.

Daha öncelerde de Çin Hükümeti Apple’ın tüm servislerini devre dışı bırakmıştı. Fakat o problemler de çok geçmeden sonuca ulaştırıldı ve Apple Firması Çin de yaşayan kullanıcılarına yeniden servisleri kullanıma sundu

Apple Çin