Apple AB Kararını Temyize Götürecek!

202

Apple ile alakalı dava haberlerine bir tane daha eklendi. Son olarak İrlanda cephesine yönelik bir gelişmenin haberi geldi ve şirketin AB kararını temyize götüreceği öğrenildi.

Cupertino merkezli teknoloji şirketi Apple’ın bu sıralar başı mahkemelerle dertte denebilir. Samsung ile olan davasıyla gündemden düşmeyen şirket şu sıralar AB’nin aldığı karara itiraz etmeye hazırlanıyor.

Bir süre önce AB’nin aldığı karar Apple’ın vergi borcunun olduğunu ve 13 milyar euro gibi yüksek bir meblağ ödemesi gerektiğini göstermişti. Ancak Apple bu durumu kabul etmedi ve kararı temyize götüreceğini açıkladı.

Dev teknoloji ve telefon üreticisi şirketin mahkemedeki davalarına bir yenisi de AB ile olan anlaşmazlığı yüzünden eklendi. Apple İrlanda’da sürdürdüğü faaliyetler esnasında kullandığı vergi uygulaması yasalara aykırı bulununca vergi borcunu ödemesi gerektiğine ilişkin bir kararla karşı karşıya kalmıştı.

Aslında konuya ilişkin süreç bir anda ortaya çıkmadı. AB’nin üç gibi uzun bir süre içinde gerçekleştirdiği araştırmaların ışığında aldığı karar ne yazık ki Apple için olumlu olmadı. 13 milyar euro vergi cezasına çarptırılan şirketin vereceği cevap merakla bekleniyordu.

iphone7-specs-hero-201609

Beklenen nihayet gerçekleşti ve Apple cephesinden yanıt geldi. Yapılan açıklamada borca yönelik alınan kararın Lüksemburg’da bulunan AB Sulh Hukuk Mahkemesine götürüleceği ve resmen temyiz başvurusunda bulunulacağı belirtildi.

Her ne kadar geçmişte Apple’ın kullandığı vergi uygulaması hatalı bulunsa dahi şirket bu durumu kabul etmiyor. Tam tersine AB’nin geçmişe yönelik İrlanda vergi kurallarını değiştirdiğini öne sürüyor. Mahkeme süreci AB Sulh Hukuk Mahkemesine gidilmesiyle başlayacak. Ardından taraflar AB Adalet Divanında bir araya gelebilecek.

Bu durumun tam olarak ne zaman çözüleceği bilinmiyor. Davanın birkaç yıl sürmesi muhtemel. Konuyla alakalı bir diğer detay ise Washington cephesiyle AB arasında. Amerika Birleşik Devletlerinde merkezi bulunan Google, Amazon ve McDonald’s firmaları da AB’nin araştırmalarına konu olmuştu. Washington’ın ABD merkezli firmaların AB tarafından hedef haline getirildiği yönünde iddiası bulunuyor.

Apple resmen temyize gideceklerine yönelik açıklamayı yaptı ve gözler bundan sonraki sürece çevrildi. Neler olacağına yönelik tahminlerin dışında gelecek bilgilerde yakından takip edilecek gibi görünüyor.

 

Kaynak:Ntv.com.tr