Apple 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak!

203

Amerika Birleşik Devletlerinin dünyaca ünlü teknoloji şirketi Apple yatırımları ile dikkat çekmeye devam ediyor. Bu defa şirketi gündeme getiren olay ise Japonya merkezli telekomünikasyon ve internet devi olan SoftBank fonuna yapacağı yatırım. Detaylar haberimizde.

Cupertino merkezli teknoloji şirketi Apple çıkardığı yeni akıllı telefon modellerinin yanı sıra saat, tablet ve bilgisayar gibi tasarımlarıyla haberlerde yerini alıyor. Attığı adımlar dikkatle izlenen şirket son olarak iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleriyle kullanıcıların karşısına çıkmıştı. Şimdi ise yatırım alanındaki hamleleri ile gündeme geliyor. Şirketin yeni hamlesi ile toplamda 1 milyar dolarlık yatırım yapacağı öğrenildi.

Teknoloji her an biraz daha ilerliyor ve bu elbette ciddi yatırımlar gerektiriyor. Şirketler tarafından geliştirilen cihaz ve güncellemeler kullanıcıların beğenisine sunulurken teknoloji alanında yapılacak araştırmalarda unutulmuyor.

Amerika Birleşik Devletlerinin dünyaca ünlü teknoloji devi Apple’ında konuyla yakından ilgilendiği biliniyor. Gelen haberler firmanın Japon telekomünikasyon şirketi SoftBank’in yatırım fonu olarak hizmet veren Vision Fund’a 1 milyar dolarlık yatırım yapacağına işaret ediyor.

13.07.25-Harris

Konuyla ilgili haber Wall Street Journal’da yer aldı. Geçen yıl ekim ayında kurulan, dünya genelinde yapılması planlanan yeni teknolojik araştırmalara katkı sağlamayı hedefleyen Vision Fund toplamda 100 milyar dolara ulaşmayı planlıyor. Katkı sağlayacak isimlerden birisi de Apple.

Apple firmasından konuya ilişkin bir açıklama geldi ve Softbank ile yıllardır çalışıldığının ifade edildi. Açıklamada ayrıca oluşturulan fonun Apple için önemli teknolojik gelişmelerin hızlanması adına yararlı olacağına inandıkları belirtildi.

Bahsi geçen fona Apple’ın yanı sıra Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonunun 45 milyar dolar ve Softbank’in ise 25 milyar dolar yatırım yapması bekleniyor.

Tüm bu isimlerin yanı sıra Vision Fund’a yapılan yatırımlar için adı geçenler arasında Qualcomm, Foxconn, Oracle gibi büyük şirketlerde yer alıyor.

Softbank üst yöneticisi olan Masayoshi Son, ABD’nin yeni başkanı olarak seçilen Donald Trump ile bir görüşme yapılmasının ardından ABD’de 50 bin kişilik yeni istihdam için toplamda 50 milyar dolarlık yatırım yapacaklarına yönelik bir açıklama yapmıştı.

Son olarak Apple’ın dünya çapındaki yeni teknoloji yatırımlarına yönelik 200 milyar dolarlık rezervinin bulunduğu belirtiliyor.

 

Kaynak:Ntv.com.tr