App Store Rekor Üzerine Rekor Kırıyor!

149

Apple için 2016 yılının ardından 2017’de güzel bir şekilde geçecek gibi görünüyor. Gelen haberler geliştiriciler ve müşteriler bakımından 2016’dan sonra 2017’dede teknoloji şirketi için iyi gelişmelerin yolda olduğunu gösteriyor.

App Store geçtiğimiz yılı istediği gibi kapatırken 2017’ye iyi bir başlangıç yaptı. 2016 yılı süresince geliştiriciler iOS 10’un ve gelişmiş Apple donanımlarının yeni özelliklerini takip ederek Apple kullanıcıları için önemli uygulamalar üzerinde çalıştılar ve oluşturdular. Peki, App Store’da başka ne gibi gelişmeler yaşandı?

Dünya genelinde birçok noktada kullanıcılar ile buluşan App Store tam 155 ülkede hizmet veriyor. Şu an için mağazanın 2.2 milyon uygulaması mevcut.

iMessage uygulaması içinde yeni bir adım atıldı ve App Store açıldı. 21.000’den fazla uygulama iPhone ve iPad kullanıcıları için hizmete sunuldu.

2016 yılında Apple kullanıcıları için piyasaya sürülen iOS 10’la beraber iPhone ve iPad sahipleri mesaj göndermek, ödeme yapmak gibi çeşitli işlemler için Siri’yi kullanabilme imkanına sahip oldular.

app-store-640_0

App Store geliri de 2016 yılı içinde arttı ve bir önceki seneye göre %74 artışla 2.7 milyar dolar oldu.

Apple geliştiricileri de bazı alanlarda rekor kırdı, işte detaylar:

*2016 yılında geliştiriciler 2015’e göre %40 artışla 20 milyar dolar kazandı.

*Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Japonya ve Birleşik Krallık kar getirenler arasında üst sıralarda yer aldı ve Çin pazarı %90 büyüyerek dikkat çekti.

*En fazla kazanan geliştiriciler ise Finlandiya, Japonya, Çin, Amerika Birleşik Devletleri ile Birleşik Krallıkta yer aldı. Şirketler açısından ilk iki sıra Çin merkezli Tencent ve NetEase firmalarının olurken, daha sonra Finlandiya merkezli Supercell geldi.

*App Store tüm bu gelişmelerin yanı sıra başlattığı kampanyalar ile de adını duyurdu. Bunlardan bir tanesi Apps for Earth olurken diğeri Games for (RED) oldu. Kampanyaların başlatılması tüm dünyadaki müşterilerin hem yaşamın korunmasına yardımcı olmaları hem de AIDS ile mücadelede fark oluşturması adına güzel bir adım olarak değerlendirildi. Kampanya dahilindeki geliştiriciler özel içerikler meydana getirdi ve toplamda 17 milyon dolar toplanmasına yardım etti.
2017 yılında teknoloji şirketinin App Store adına ne gibi yenilikleri gerçekleştireceğini ise bekleyip göreceğiz.

 

Kaynak:Sabah.com.tr