Android İçin Tehlike Çanları Çalıyor!

200

Android işletim sistemi ile çalışan cihazlar için tehlike çanları çalıyor. Bir süredir zararlı yazılımla başı dertte olan Android’e yönelik yeni açıklamalar geldi. Virüs ne zamana kadar yayılmaya devam edecek?

Ağustos ayı ile beraber Android kullanıcılarını tehdit etmeye başlayan Gooligan yazılımı tehlike saçmaya devam ediyor. Asya’nın büyük bir çoğunluğunu ele geçiren virüsün Avrupa, Amerika Afrika’da da etkili olduğu söyleniyor.

Amerika merkezli bir siber güvenlik firması olan Check Point konuya dair bir rapor hazırladı ve yayınladı. Rapora göre virüs en çok Asya kıtası etkisi altına almış. Yüzde 53 oranında Asya’daki cihazların durumdan etkilendiğini belirten rapor ayrıca yüzde 19 Amerika, yüzde 15 Afrika ve yüzde 9 ile Avrupa’nın da zararlı yazılımın hedefi olduğunu gösteriyor.

Firma rapor için yaptığı çalışmalar esnasında bir milyondan daha fazla Google hesabının durumdan etkilendiğini gördüklerini, bununda şimdiye dek yaşanan en büyük sızma olayı olduğunu tahmin ettiklerini açıkladı. Konuyla ilgili hazırlıkların devam ettiği vurgulanırken kullanıcıların hesaplarını kontrol etmeleri ve yazılımdan etkilenmediğini doğrulamaları gerektiğinin altı çizildi.

urn-newsml-dpa-com-20090101-160808-99-977260_201612011223_full

Yazılım aylardır Android cihazları etkilemiş görünüyor. Özellikle Android 4 ve 5 üzerinden çalışmasını sürdüren cihazları savunmasız bırakan Gooligan virüsü Google’a ait olan uygulamalardaki verilere ulaşabilmesiyle güvenlik konusunda sıkıntı oluşturuyor.

Dünya çapında yayılmayı sürdüren bu virüsün şimdiye dek toplamda 1 milyondan fazla cihazı ele geçirdiği söylenirken her gün 13 bin Android işletim sistemi ile çalışan cihaza sızdığı da gelen bilgiler arasında. Siber güvenlik firması ile birlikte çalışmalarını devam ettiren Google’ın durumu kurtarmak için yeni projeler üzerinde durduğu belirtiliyor.

Asya ülkeleriyle başlayan daha sonra Afrika, Amerika ve Avrupa ile devam eden virüs için neler yapılacağı henüz belli değil ancak Google’ın acilen konuya el atması gerekiyor. Dünya genelinde Android işletim sistemiyle çalışan çok sayıda cihazın zararlı yazılımın eline düşmemesi için lazım olan güvenlik önleminin ise bir an önce alınması bekleniyor. Google cephesinden gelen resmi bir açıklama henüz bulunmuyor ancak gelişmeleri takip ediyor olacağız. Android cihazları etkileyen Gooligan zararlı yazılımına ait yeni haberleri sizlere duyurmaya devam edeceğiz.

 

Kaynak: http://www.nebileyim.net/bilim/dikkat-yuzbinlerce-android-cihaz-tehlikede