Akıllı Baston “Dring Smartcane” Tanıtıldı!

195

Teknolojik yenilikler denildiğinde aklımıza ilk olarak gelenler günlük yaşamda bireylerin sıklıkla kullandığı tablet, akıllı telefon, ev eşyaları, robotik gelişmeler ya da yapay zeka gelir. Şüphesiz teknoloji kavramı bundan çok daha fazlasını içeriyor. Gencinden yaşlısına varıncaya dek her yaş grubundan insanlar için farklı ürünler mevcut. Herkes bir gün yaşlanacak ve işte o zaman teknolojinin getirdiği yenilikler daha da önemli hale gelecek. Şimdiden ortaya çıkan gelişmelerin dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin akıllı baston. Teknoloji ile buluşan bastona dair detaylar haberimizde.

Özellikle ileri yaştaki insanların tercih ettiği bastonlar yürümeyi kolaylaştırması açısından önemli araçlardan birisi. Temel anlamda vücudun dengesini sağlayabilmesini ve bacaklarında rahat bir şekilde hareket edebilmesini amaçlayan bastonlarda bundan böyle teknoloji ile bir araya gelecek. Tutulan kısmı rahat olan ve aynı zamanda yere değen çubuktan oluşan yapısı ile yeni baston modeli geliştirildi. Teknoloji ile bütünleştirilen bastona Dring Smartcane adı verildi.

Dring Smartcane bizim bildiğimiz bastonlardan çok farklı. Kullanan kişinin hareketlerini analiz etme yeteneğine sahip ürün bir sorun söz konusu olduğu takdirde yakındaki insanlara uyarı gönderebiliyor. Böylelikle olası bir tehlikenin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

1483830919_maxresdefault

Geliştiricinin Fransa merkezli olduğunu belirtelim. Hem ergonomik hem de modern tasarıma sahip modellerle bilinen baston üreticisi konumundaki Maison Fayet ile beraber çalışılarak geliştirilen Dring Smartcane adlı baston teknoloji ile buluştuğundan daha da dikkat çekici. Akıllı baston içerisinde ivmeölçer ve jiroskopa yani yön belirlemede kullanılan sensöre sahip. Kullanıcının düşmesi ya da başka bir acil durumunda bakıcı ya da aile bireylerine hızlı bir şekilde bilgi gönderebilen bastonun yetenekleri bununla da sınırlı değil. Kişinin hareketlerini algılayan ürün yürüme şeklinde bir farklılık sezdiği takdirde raporluyor ve bildirim halinde gönderiyor. Bu da önemli problemlerin önüne geçilmesi adına bir uyarı fonksiyonu işlevi görmesini sağlıyor.

Tasarım ve teknoloji anlamında farklılıklar ile karşımıza çıkan akıllı baston Dring Smartcane’in satışlarına önümüzdeki süreçte başlanacağına dair bilgi verildi. Teknolojinin hızla ilerlediğini göz önünde bulundurduğumuzda gelecekte daha farklı seçenekler ile buluşabiliriz. Son olarak Dring Smartcane adlı akıllı bastonun CES 2017 kapsamında İnovasyon Ödülü adayları arasında gösterildiğini belirtelim.

 

kaynak:mediatrend.com.tr