12 Milyar Dolarlık Şirketin Sahibi Türk ile Tanışın

1017
Osman Kibar Kimdir?

12 Milyar Dolarlık Şirketin Sahibi Türk ile Tanışın. Forbes Mayıs sayısının kapağına Türk iş adamı olan Osman Kibar’ı yerleştirene kadar bir çoğumuz Samumed’in ismini hiç duymamıştık. Samumed yalnızca bizlerin değil tüm dünyanın dikkatini çeken ve konuştuğu bir şirkete dönüştü.

12 milyar $ değer biçilen ve bu haliyle dünyanın en değerli biyoteknoloji girişimi olan Samumed’in bizleri gururlandıran öyküsü;

Yaşlanmayı tersine çevirebilmek? Çok mu iddialı buldunuz?

Sizleri WNT ile tanıştıralım. WNT, kök hücrenin hangi organa ve nasıl dönüşeceğini kontrol eden yapının temel taşıdır ve bu proteindeki azalma yaşlanmaya bozulma ise kanser gibi hastalıklara yol açıyor. Doğru biçimde tetiklendiğinde ise üretici, hatta geri alıcı düzeltici etkisi bulunuyor. Yani kaybolan doku ve hücrelerin yerine yenisinin koyulmasını doku ve hücre bozukluklarının geri döndürülerek düzeltilmesini olanaklı kılıyor.

Samumed’i ise bu kadar değerli yapan WNT’ye yönelik geliştirdiği ilaçları. Geliştirdiği ilaçlar yaşlanmayı tersine çevirdiği gibi, bu ilaçların bazılarının aynı zamanda, dökülen saçları hiçbir ek işlem olmadan yeniden çıkartığı ve hatta beyazlayan saçların eski rengine geri dönmesini sağlıyor. Bazı ilaçlarının da eklem ağrılarını yok edip omuriliği onarabildiği iddiasını taşıyor. Tabiki en önemlisi WNT’ye yönelik bu ilaçların kanseri bitireceği. Bu ilaçlardan bazıları insanlar üzerinde denenmeye başlandı bile.

Herkesin mucizevi diye nitelendirdiği bu araştırmaların en tepesinde ise bir Türk bilim insanı Osman Kibar bulunuyor;

Osman Kibar Kimdir?

İzmir’in efsanevi rahmetli belediye başkanı, Asfalt Osman lakaplı Osman Kibar’ın torunu olan, ve dedesiyle aynı ismi taşıyan Osman Kibar, İstanbul Robert Kolej’de aldığı eğitim sonrası üniversiteyi okumak üzere California’ya yerleşerek mühendislik, matematik ve biofotonik alanlarında eğitim alıyor. Hatta “fazla bürokratik” bulduğundan, doktorasını yarım bırakıyor.

Eğitimi esnasında kurduğu ilk girişimi Genoptix’i 470 milyon dolara Novartis’e, ardından kurduğu başka bir girişimi de Intel’e satan Kibar, sonrasında New York’a gelip Pequot Capital’da çalışmaya başlıyor.

Bir sabah bir de uyandım ki, yatırım bankacısı olmuşum. Gerçek tutkusunun bu olmadığını çok iyi bilen Osman Kibar, tekrardan San Diego’ya dönüyor. Hava alanında karşılaştığı arkadaşı ve eski dostu Cevdet Şamikoğlu’na, dünyayı değiştirecek teknolojilere odaklı iş planını anlatıyor. Şamikoğlu çok etkileniyor ve Kibar’ın 3,5 milyar $’lık bir yatırım almasına yardım ediyor ve Samumed’in hikayesi de Pfizer’in kuluçka merkezinde başlıyor.

O zamanki ismiyle Wintherix, ilaç devi Pfizer’in bünyesinde doğuyor. Ancak bir süre sonra Wintherix ve Pfizer arasında anlaşmazlıklar çıkıyor. Bunun üzerine Kibar, Wintherix’i adeta bir gece ansızın kuluçka merkezinden taşıyıveriyor. Forbes’a göre, gerçekten de bu taşıma olayı için bir Wintherix çalışanının 2 günde Pfizer’e gizlice tam 130 kez girip çıkması gerekmiş. Ancak karşılıklı olarak davalık oluyorlar ve şirket bu zorlu süreçte neredeyse sıfırı tüketiyor. Kasasında sadece 9000 dolar gibi bir parası kalan şirket için içlerinde Credit Suisse Türkiye CEO’su Uğur Bayar’ın da bulunduğu Kibar’ın Türkiye’deki akrabaları ve arkadaşları seferber oluyor ve el birliği ile 2,4 milyon dolar fon oluşturuyorlar. Uzun bir dava ve gizlilik sürecinin ardından, Kibar ilaçların patentini kendisi üzerinde tutmayı başarıyor. Şirketin adını Samumed olarak değiştirip, San Diego’da kendi laboratuvarını kurarak çalışmaya başlıyor.

Kibar, Samumed bünyesine önce Cevdet Şamikoğlu’nu, ardından Arman Oruç’u, sonrasında da Yusuf Yazıcı’yı katıyor. Hepsi de Kibar’ın Robert Kolej’den arkadaşları ve hali hazırda ABD’de kendi alanlarında çok başarılı isimler.

Samumed’in değeri tam 12 milyar dolara ulaşmış durumda.

Bunu şöyle karşılaştırırsak daha iyi anlatabiliriz. Fortune 500’de 2015 sıralamasına göre, Türkiye’nin en büyük 4 şirketinin net satış değerleri yaklaşık aşağıdaki gibidir.

TÜPRAŞ: 40 Milyar TL
BOTAŞ: 38 Milyar TL
PETROL OFİSİ: 33 Milyar TL
THY: 24 Milyar TL

İlaçların halen yalnızca test aşamasında olduğunu düşünürsek, böyle bir rakam gerçekten de inanılmaz.
Forbes’a göre, Samumed’i yüz milyonlarca dolar fonlayan tüm yatırımcıların ilaçlara güveni tam. Bunun nedeni ise, şirketin bünyesinde bir başka çok değerli bilim insanını, John Hood’u barındırması. 49 yaşındaki Hood, uzun yıllardır kanser alanında yürüttüğü çalışmalar ve geliştirdiği ilaçlarla biliniyor; ve Samumed’in Ar-Ge departmanının da başında bulunuyor. Henüz test aşamasında olan ilaçların etkileri kanıtlandığında ise, kuşkusuz bu değer daha da yukarılara çıkacak.

Osman Kibar ise bu başarıyı kendine mal etmeyecek kadar farkındalık sahibi.
Cevdet Şamikoğlu, Arman Oruç ve Yusuf Yazıcı için, “Benim bir başarım varsa o da bu ekibi bir araya getirmektir” diyor.